Google’dan kadın yazılımcı atağı

Tuna Sakar, 19 Aralık 2014

Google’ın yakın geçmişte yayınladığı çeşitlilik raporuna göre, kurumun önemli bir kısmını beyaz ve erkek çalışanların oluşturduğu açıklandı. Raporun ardından Yahoo ve LinkedIn de çeşitlilik raporlarını yayınladılar.

Google Çeşitlilik Raporu Sonuçları

google-cesitlilik-raporu
Yahoo çalışanlarının ise %40’ı kadın ancak yönetici pozisyonlarında görev alanların %77’si erkek. Teknik pozisyonlarda konumlandırılmış kadınların oranı ise sadece %15. Ayrıca tüm çalışanların yaklaşık %90’lık bir bölümünü beyazlar ve Asyalılar oluşturuyor. Yahoo 2014 Mart ayı itibariyle 12.400 kişiyi istihdam ediyor.

LinkedIn çalışanları ise %61 erkek %39 kadın olarak görülüyor. Çalışanların %53’ü beyaz, %38’i Asyalı ve sadece %2’lik kısmı siyahi. (Kalan oranlar Güney Amerika kökenliler ve “diğerleri” olarak belirtilmiş.)

Çeşitlilik konusunda çok iyi yerde olmadıklarını açıklayan Youtube CEO’su Susan Wojcicki ise bu durumdan memnun olmadıklarını ve kod yazabilen genç kadın yazılımcı sayısını arttırmak için Made With Code projesini başlattıklarını duyurdu. Google’ın 50 milyon dolar ayırdığı bu projenin kısa zamanda yaygınlaşması bekleniyor. Proje, özellikle kadın yazılımcı kavramının yaygınlaşması için önem taşıyor ve bir çok organizasyon tarafından destekleniyor.